Ceny bytů stále rostou. Bodem zlomu byl rok 2015. Na průměrný byt v Praze stačilo 10 ročních platů, dnes na začátku roku 2018 už je to ročních platů 12 (viz tabulka 1). V České republice tak zažíváme největší nárůst cen z celé Evropy. Nabídkové ceny překročily částku 100 tisíc Kč/m2.
TABULKA 1 – zdroj: Hypoindex.cz
Důvodů, proč se zvedají ceny bytů, je několik. Na jedné straně tuto situaci ovlivňuje zdlouhavé povolování výstavby bytů, dále zdražování cen stavebních prací i nárůst cen pozemků, v neposlední řadě pak celková situace trhu a spekulace.
Mnoho (nejen) mladých lidí si není schopno koupit nový byt, což zapříčinil jak strmý nárůst cen, tak zpřísňující se hypoteční trh. Mnoho klientů za dnešních podmínek nedosáhne na hypotéku. Na tento stav zareagovali i developeři, kteří z tohoto důvodu začali nabízet malometrážní byty do osobního i družstevního vlastnictví. Výjimkou nejsou garsoniéry o velikosti pouhých 16 m2.
Proč se navíc rozmohlo družstevní vlastnictví? Možnost koupě družstevního bytu je mnohdy jediná příležitost, jak se k novému bytu dostat. Družstvu totiž nemusíte prokazovat bonitu, byt si můžete pořídit v jakémkoliv věku a navíc ho lze po čase převést do osobního vlastnictví. Názornou ukázkou (viz foto 2) může být nový projekt od FINEPu Kaskády Barandov, kde se prodává družstevní byt o výměře 26 m2 za 3 063 058 Kč.
OBRÁZEK 2 – zdroj: FINEP
Při současném stavu zvyšujících se cen se může zdát, že nemá smysl si nemovitost pořizovat. Je ale třeba si uvědomit, že investice do nemovitostí není běh na krátkou trať. V průběhu 3 až 5 let nabízí hezké zhodnocení, jak je i patrné z tabulky. Z dlouhodobého hlediska se stále jedná o jednu z nejvýhodnějších a velmi bezpečných investic.