<?php the_title();?>

Příprava nemovitosti k prodeji

Ještě než svou nemovitost začnete nabízet, je dobré ji na prodej důkladně připravit. I v realitách platí, že klienti kupují očima. Je důležité, aby kupující z prohlídky měli příjemný dojem a uměli si představit, že jsou ve vašem bytě doma.

Při finálním rozhodnutí volí většina kupujících mezi podobnými nemovitostmi – v té chvíli už hrají svou roli i zdánlivé maličkosti. S velkým úklidem rozhodně nečekejte na stěhování. Přebytečné věci a kusy starého nábytku, které již nepoužíváte a chcete je vyhodit, vykliďte ještě před prodejem. Nemovitost pak působí vzdušněji a čistěji. Opravte prasklinky v omítce, vymalujte byt, vyčistěte koberec, vyměňte prasklé žárovky, dotáhněte volné kliky u dveří apod. Jsou to drobnosti, které vás příliš nestojí, ale vyplatí se. Není nic horšího, pokud zájemce o nemovitost při prohlídce otevře okno a klička mu zůstane v ruce. 

Před prohlídkou vždy pečlivě ukliďte a vyvětrejte. Roztáhněte závěsy, vytáhněte žaluzie a rozsviťte. Použijte vonné svíčky, které vytvoří teplé a příjemné prostředí.  Špatný první dojem už později nenapravíte. Schovejte také osobní předměty. Zbytečně rozptylují pozornost. Není cílem prohlídky, aby si kupující pamatovali vaši krásnou fotku z dovolené, nebo že používáte stejný šampon jako oni. Raději ať jim zůstane v paměti úžasný výhled do parku, nebo to, že je v ložnici místo i na postýlku. 

Při samotné prohlídce buďte věcní. Není třeba se s potencionálními kupci přátelit a zvát je na kávu. S největší pravděpodobností je už nikdy neuvidíte. Přišli si prohlédnout nemovitost – svůj budoucí domov. Nevyprávějte o sobě! Snažte se zjistit jejich potřeby a podle toho zdůrazněte výhody, které jsou pro ně podstatné. Paní hledající menší byt na stáří bude zajímat, jak daleko je obchod a lékař, případně, že zadní vchod domu je bezbariérový. Naopak informace o tom, že se do výtahu vejde i velký kočárek, je pro ni bezvýznamná. 

Pamatujte, že případnou slabší prezentaci, či nejistotu prodávajícího chtějí zájemci o koupi využít ve svůj prospěch např. snížením ceny nemovitost. V dalším díle se zaměříme na to, jak správně nafotit nemovitost 🙂.