Na co se zaměřit, než začnete stavět dům?

Toužíte si postavit vysněný rodinný dům a nevíte z kterého konce to vzít? Je to jeden z velkých životních projektů, proto je žádoucí, aby vše proběhlo korektně a bez zbytečných prodlev. Dám vám pár tipů na základě vlastních zkušeností.

focused-man-building-roof-of-wooden-construction-3771111
  1. Prověřte si dodavatele. Opravdu důkladně. Jde tu nejspíš o nemalou část vašich životních úspor, takže chcete mít jistotu, že stavbu domu svěříte do těch nejlepších rukou. Doporučuji jak pročtení referencí, tak i návštěvu již realizovaných staveb od vytipované společnosti. Stejně jako umělec, i stavební firma má svůj styl a rukopis, který se promítne i do vaší stavby. Je proto důležité, aby se vám tento rukopis zamlouval.
  2. Chtějte delší záruku. Na jakoukoliv stavbu vám zákon stanovuje tříletou záruku, nicméně solidní dodavatel je schopen nabídnout delší garanci. Toto je ošetřeno v rámci smlouvy o dílo.
  3. Pořiďte si prodlouženou ruku. Tak jako u vás při podpisu smlouvy stojí právník, tak by vás měl na staveništi zastupovat stavební dozor se znalostmi technologií, materiálů a s praktickými zkušenostmi.
  4. Stavební genesis. Užitečným nástrojem pravidelných kontrol kvality a dodržování časového harmonogramu je stavební deník. Díky němu máte stavbu pod dokonalým drobnohledem bez většího úsilí z vaší strany.
  5. Financování stavby. Obecně platí, že maximální záloha předem činí asi 10 % z celkového cenového odhadu. Každá další platba by pak odpovídat hodnotě skutečně odvedené práce nebo nakoupeného materiálu.  Zpravidla se splátkový kalendář (podle smlouvy) dělí například na přípojky k inženýrským sítím, zhotovení základových pasů nebo základové desky, dokončení hrubé stavby, zastřešení nebo montáž výplní stavebních otvorů (oken, dveří), atd. Část ceny, většinou dalších 10 %, je vhodné ponechat v notářské úschově do doby úplného odstranění všech nedostatků. Doplatek celkové ceny by měl následovat až po kolaudaci, kterou smluvně pověřte dodavatelskou firmu.

Stavěli jste si rodinný dům v minulosti? Jaký další tip byste dali těm, co se na tento významný krok teprve chystají?