Jak si navrhnout „obývák na míru“ svému vkusu?

Obytná místnost, nyní obvykle spojená s kuchyní, je takovou moderní “světnicí”, kde se odehrává rodinný život. Bývá v ní často jídelní kout, sezení s televizí či pracovna.

Místnost, která v bytě slouží jako obývací pokoj, je nyní flexibilnější, než tomu bylo v minulosti, i proto, aby odrážela potřeby všech členů domácnosti. Málokterý člověk, zvláště žije-li ve městě, má doma na vše dostatečně veliký prostor. Zařízení obýváku by tedy mělo být víceúčelové, schopné vyhovět různorodým požadavkům. Do garsonky či malého bytu se bude hodit rozkládací pohovka, taburet s úložným prostorem fungující i jako příležitostný stolek, domácí kancelář, kterou lze schovat za dveřmi skříně nebo nástěnný sekretář, jehož víko po práci skryje rozpracované písemnosti. Nezbytný je také prostor na knihy, DVD přehrávače, sbírku cédéček nebo domácí kino. Tato část pokoje by měla být pokud možno jednoduchá, praktická a odlehčená, aby nepůsobila příliš masivně a daný prostor nepřeplnila. Protože “obývák” bývá často spojen s kuchyní, mělo by i zařízení odpovídat jeho pojetí.

Obyvak_1

Velmi populární nábytek ve skandinávském stylu nebo jednoduchá minimalistická sestava doplní moderní linku v neutrálních barvách. Ke kuchyňské sestavě s ostrůvkem s otevřenými policemi se bude hodit módní industriální styl, k venkovsky laděné kuchyni zase bude nejlíp pasovat zařízení z přírodního dřeva nebo v bílém provedení á la Provence. Pokud Vám vyhovuje retro styl, propojte spolu části interiéru cedulemi s dobovou reklamou nebo plechovými dózami. Místo obrazů lze také využít fotografie hvězd stříbrného plátna (Marylin Monroe, Audrey Hepburn nebo Jamese Deana). Moderní obývák nemá být žádným muzeem. Podstatné je, abyste se v něm cítili uvolněně, měli tu raději koutek, kde si můžete zacvičit, než okázalou “stěnu” s výstavkou porcelánu, která už patří do historie. 

Obyvak_2

Pokud je ovšem někdo vášnivým sběratelem, právě obývák poskytuje prostor, jak své nejoblíbenější kousky vystavit a těšit se pohledem na ně. A je jedno, zda se jedná o moderní umění, kolekci grafiky, suvenýry z cest, broušené vázy nebo sbírku motýlů…

Při úvahách, jak správně obytnou místnost zařídit, se však řiďte především vlastním vkusem, citem a tím, k jakému účelu ho budete nejčastěji využívat. Jednotlivé funkční zóny (třeba jídelní či pracovní kout) se snažte alespoň opticky oddělit kusem nábytku (regálem, vyšším příborníkem nebo krátkou příčkou). Je zbytečné podléhat diktátu módy, mínění sousedů nebo hostů, protože obývák budete nejčastěji “obývat” právě vy a vaši nejbližší.