5 kroků, jak postupovat při zařizování koupelny

Zařizujete koupelnu? V následujícím článku vám dám pár tipů, na co byste při projektování koupelny neměli nezapomenout.

1. PODLAHY

V první řadě je potřeba zamyslet se nad výběrem materiálu pro podlahu. Klasikou je keramická dlažba, jejíž největší výhodou je bezproblémová údržba, nevýhodou pak chlad, takže nic pro teplomilné jedince. Pokud nad ní uvažujete, zamyslete se proto nad podlahovým vytápěním. 

Já osobně doporučuji lité podlahy. Jsou elegantní, moderní a příjemné na dotek, mechanicky i chemicky odolné. Na druhou stranu nejsou úplně levnou záležitostí, takže musíte počítat s vyšší investicí.  

Dřevo se do koupelen obecně nedoporučuje neboť je náchylné na absorpci vody a na objemové změny při kolísání teploty či vlhkosti. Výjimkou jsou exotické olejnaté dřeviny jako teak, merbau nebo makassar, které jsou odolné a po nichž se příjemně chodí.

GW2Q74511200 pix www

2. ROZMÍSTĚNÍ

Než se zamyslíte nad rozmístěním sanity a zařízení, vezměte do úvahy rozměry koupelny. Zjistěte si, co preferuje vaše domácí osazenstvo a položte si pár otázek jako: potřebujeme jen sprchový kout, nebo i vanu? Stačí nám jedno umyvadlo nebo dvě? Máte při používání toalety raději soukromí, nebo upřednostňujete větší komfort a propojení s vanou vám nepřekáží? Vše si pečlivě zapište. Vhodné je také promyslet, kde bude umístěna pračka, případně sušička? Zvažte, zda ji chcete v koupelně, nebo máte další možnosti. 

3. SANITA A NÁBYTEK

Při výběru sanity je zvykem vybírat z jedné kolekce, ať vše působí jednotným dojmem. Ať už jde o vanu, bidet, umyvadlo či WC, měly by splňovat dvě důležitá kritéria – funkčnost a praktičnost. Samozřejmě je potřebné přihlížet i k designu či materiálům v porovnání s cenou. Nábytek vybírejte zejména podle vašich potřeb a promyslete si, co všechno potřebujete v koupelně umístit. Vsaďte na kvalitní materiály, které jsou odolné proti vodě a mají speciálně ošetřený povrch.

GW2Q74841200 pix www

4. BATERIE

V oblibě jsou pákové nebo termostatické baterie, které mísí teplou vodu se studenou, podle toho jakou nastavíte teplotu. Ekologicky a ekonomicky smýšlející jistě zaujme i pestrá nabídka úsporných pákových baterií, které šetří spotřebu vody. Dalším typem jsou bezdotykové baterie, které fungují na principu senzorového snímání. 

Stejně tak široké jsou možnosti povrchových úprav – nejběžnější a finančně nejdostupnější je chrom, dále pak lesklý nikl – oba materiály vyžadují důkladné leštění kvůli vysoké reflexi. Kdo upřednostňuje zlatavé provedení, může použít leštěná mosaz, měď s růžovým nádechem nebo antický bronz. 

5. OSVĚTLENÍ

Do dobrého osvětlení je třeba investovat, obzvláště v koupelně, kde je vystaveno velké vlhkosti. Základem je centrální svítidlo, které by mělo svým světlem pokrýt většinu místnosti. To však nebude stačit, proto ho doplňte několika bodovými zdroji. V koupelně je důležité zrcadlo, které osvětlete nejlépe z obou stran ve výšce očí. Světlo by mělo být teplé a přirozené, aby nezkreslovalo barvy. Nevhodné je bílé studené světlo, které je příliš ostré.